Pokiaľ chcete stránku, je možné, že ste si už zadovážili hosting a doménu pre svoju budúcu stránku. A je dosť možné, že ste zvolili (podľa mňa) najlepšieho poskytovateľa na Slovensku – spoločnosť Websupport s.r.o. Ak áno, zaiste oceníte tento jednoduchý návod na to, ako umožniť plný prístup svojmu vývojárovi bez toho, aby ste mu museli prezrádzať heslo (môžete totiž napr. rovnaké heslo používať aj na iných miestach, čo nie je zrovna bezpečné…).Začneme prihlásením sa do Websupport admina. Klikneme si na https://admin.websupport.sk a v dvoch krokoch zadáme meno a heslo. Toto dvojstupňové prihlasovanie je síce otravné, ale čo sa dá robiť. Meno a heslo, samozrejme, musíte vedieť Vy ako vlastník stránky. Po zadaní správnych prístupových údajov sa nám ukáže úvodná podstránka. Vpravo hore, vedľa svojho mena máme ozubené koliesko s názvom účtu. Klikneme na neho.
Klikneme na „Oprávnenia služieb“
Tým sa dostaneme na nástenku oprávnenia služieb. Vpravo hore máme modré tlačidlo „Udeliť oprávnenia“. Smelo na neho klikneme.
Vyskočí nám tabuľka, v ktorej musíme najprv vybrať službu. Kliknutím do prázdneho poľa nám vyskočí doména (alebo ak ich máme viac, tak viac domén), vyberieme, ktorú chceme priradiť vývojárovi. Výber vykonáme jednoduchým kliknutím na názov domény.
Následne v tabuľke, ktorá sa zobrazí nechajte zapnuté všetky 4 prepínače.
WEB: Týmto dáte vývojárovi prístup k webu, k rozličným nastaveniam servera, spravovaniu FTP účtov, možnosť vytvoriť SSL certifikát a pod. 100% podstatné
MAIL: Vývojár bude mať prístup k mailom. Bude schopný vytvoriť, zrušiť, upraviť existujúce e-mailové schránky, nastavovať aliasy a presmerovania a čokoľvek iné. Podstatné na 50%. Ak sa v tom vyznáte aj sami, tak mu tento prístup dávať nemusíte. Webstránka sa dá spustiť aj bez nastavenia e-mailov (že Vám napr. nebude odosielať kontaktný formulár, to už je iná reč…)
DNS: Nastavenia DNS domény. V 99,9% prípadov do nich šprtať netreba, tým sa vlastne nastavuje komunikácia medzi doménou a hostingom. Vy totiž môžete mať teoreticky (aj prakticky) doménu od jednej spoločnosti a hosting od druhej. Nastavením správnych DNS sa zabezpečí táto komunikácia. Ak máte aj doménu aj hosting na Websupporte, prakticky je táto komunikácia automatická a nepotrebujete nič riešiť. Problém prichádza, keď vyžadujete nejaké externé nástroje, napr. Smartemailing.cz, ktorý vyžaduje donastavenie ďalších vlastných DNS záznamov (napr. .txt záznamov). Podstatné na 0-100%, v závislosti od projektu a od toho, či si to prípadne viete nastaviť vo vlastnej réžií, bez vývojára.
SQL: Prístupy k databáze. V 99,9% prípadov je toto nutné zabezpečiť vývojárovi. Bez databázy sa zaobídu len naozaj veľmi jednoduché a statické webové stránky, ktoré nefungujú na báze CMS, alebo iného hotového systému.
Ak si nie ste istý, odporúčam nechať všetky prepínače zapnuté. Vás vývojár by mal vedieť, čo robí. Ak to nevie, alebo ak mu neveríte, tak je možno najlepší čas porozmýšľať nad zmenou vývojára.
Následne klikneme na modré tlačidlo „Pokračovať na výber užívateľa“.
Tu už len zadáme meno účtu, pod ktorým sa skrýva váš vývojár. Toto meno účtu by samozrejme mal vedieť a oznámiť vám ho, aby ste ho tam mohli zadať.
Názov môjho účtu je „lava“. Ak ste si teda zvolili mňa ako vývojára vašej webovej stránky, mám z toho preukrutnú radosť. Ako užívateľa zadajte „lava“ a kliknite na modré tlačidlo „Potvrdiť“. Tým mi udelíte práva, aby som pre vás mohol vykonať zázraky 🙂