Čo to sú tie frameworky a na čo sú dobre?

Čo to sú tie frameworky a na čo sú dobre?
26. januára 2019 lava

Framework je poslednú dobu tak omieľané slovo, že o ňom pomaly hovorí už aj moja babka. Prakticky bez frameworku si dnes žiaden programátor nevie predstaviť život. A ani nechce, to mi môžete veriť.

V praktickom programovaní neustále riešime dookola tie isté veci. Prihlásenie užívateľa, odhlásenie užívateľa, zaznamenanie aktivity užívateľa, spracovávanie jeho vstupov. Bolo by nanajvýš neefektívne, ba až hlúpe toto programovať stále dookola. Vytvorenie produktu by bolo zbytočne časovo aj finančne náročné. Preto použijeme už existujúce riešenie a upravíme ho na náš obraz a podľa našej podoby.

Pri každom webovom projekte potrebujeme určite niečo riešiť. Všetko sa dá naprogramovať, ale nie vždy sa to z rozličných dôvodov oplatí (čas, nervy, peniaze). Ak použijeme existujúci súbor nejakých funkcií, hovoríme tomu knižnica. Ak je takýchto knižníc viac, hovoríme tomu framework.

Teda framework v sebe združuje základné funkcie, ktoré bežne každá stránka používa. Nevýhodou je, že niekedy obsahuje aj veci, ktoré vonkoncom nepoužijeme. Je to však len malá daň – radšej mať viac a nevyužiť, ako mať málo.

Z najznámejších PHP frameworkov máme na výber z týchto: Laravel, Symphony, Zend, Yii, Codeigniter a Nette. Je ich samozrejme viac, no tieto sú najznámejšie a najpoužívanejšie.

Ešte by stálo za reč vysvetliť rozdiel medzi frameworkom a CMS. CMS, napríklad WordPress je učený prioritne na správu obsahu a to pre ľudí, ktorí sa programovaniu nerozumejú, resp. rozumejú len okrajovo. Pri frameworku sa bez programovania nezaobídeme. Navyše CMS je určený pre špecifický okruh produktov, najmä pre stránky, portály, e-shopy. Pre zložité webové aplikácie so špecifickou funkcionalitou sa oveľa viac hodí použitie frameworku. Takým príkladom je napríklad csfd, heureka, zľavomat a podobné veľké projekty, ktoré denne navštevujú milióny ľudí a ktoré majú špecifickú funkcionalitu.

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*