Dôležité pojmy

Na tomto mieste sa pokúsime postupne a po sedliacky vysvetliť niektoré veci, o ktorých budeme pravdepodobne viac diskutovať. Je dobre, keď aj človek mimo IT rozumie, o čom hovoríme 🙂


Doména: V skratke a zjednodušene – doména je adresa vašej webstránky. Napríklad www.google.sk je doména. Skladá sa z názvu stránky a prípony (.sk, .cz, .eu, .com, .gov, .net, .org, …). Doménových prípon je momentálne asi tristo, takže je z čoho vyberať. Doména sa platí ročne a suma je určená práve doménovou príponou (.eu je väčšinou najlacnejšia).

Hosting: Hosting je vzdialený server, na ktorom to všetko beží. Stránka, e-maily, databázy. Proste je to nejaký priestor na nejakom serveri, ktorý je vyhradený pre vaše veci. Platí sa taktiež ročne. Cena závisí od množstva vecí, ktoré sú na ňom uložené. Inú cenu za hosting platí človek s prezentačnou webstránkou s veľkosťou 80MB a inú cenu bude mať človek s obrovským portálom, kde každý deň pridá články a 2GB obrázkov.

WordPress: WordPress je CMS (content management system), čo znamená v preklade systém na správu obsahu. Už sú preč tie časy, keď ste museli volať programátora a platiť mu tisíc korún za to, aby vám zmenil telefónne číslo na stránke. S našim manuálom (v príprave) to zvládnete sami a nie je to o nič zložitejšie, ako písať vo Worde.

Navyše, WordPress dnes tvorí skoro tretinu celého internetu, takže aj jeho užívateľská základňa je obrovská. To znamená, že keď sa a rozhodnete odo mňa odísť, hneď nájdete niekoho, kto si váš projekt s radosťou vezme pod svoje krídla.

Databáza: Databáza by sa dala pripodobniť k excelovskej tabuľke, len stĺpce nemajú písmená, ale názov (napr. user_name) a riadky nemajú čísla, ale ID. Do databázy sa ukladajú všetky dáta, ktoré sa na stránke následne zobrazujú. My používame SQL databázy, konkrétne MySQL, alebo o čosi výkonnejšiu MariaDB.

Formulár: Formulár je miesto na vašej webovej stránke, ktoré očakáva vstupy užívateľa. Môže to byť napr. kontaktný formulár, alebo objednávkový formulár v prípade e-shopu, alebo dokonca aj vyhľadávacie pole je určitý formulár. Po kliknutí na potvrdzovacie tlačidlo nastane nejaká akcia (odoslanie mailu, potvrdenie objednávky, vyhľadanie výrazu,…).

Spambot: Spambot je externý skript, ktorý má za úlohu rozširovať spamy vo forme komentárov a pod.

Recaptcha: Recaptcha je nástroj od Googlu, ktorý bráni spambotom pridávať obsah na vašu stránku. Je zadarmo.

Gmaps: Je to skratka pre GoogleMaps, asi najpopulárnejšie a najlepšie mapy. Bohužiaľ, už pár mesiacov sú mapy platené, ak ich návšteva na danej stránke presiahne určitý počet do mesiaca.

Hash: Hash je šifra, ktorou sa šifrujú niektoré citlivé údaje, napríklad heslá. Priamy prístup k ním neexistuje a pri behu aplikácie sa v podstate neporovnáva nikdy vaše heslo ako také, ale vždy len jeho šifra – hash s hashom, ktorý je uložený v databáze. V prípade vniku do databázy sa tak nič nedeje, lebo útočník nevidí vaše heslo, iba nerozlúštiteľnú šifru. Viac informácií sa dozviete v článku.

SSL: SSL je bezpečnostný elektronický certifikát, ktorý vám zabezpečí prístup na stránku po “bezpečnejšej osi”, cez protokol https://. Za špecifické certifikáty sa platia nemalé sumy, avšak certifikát Let’s encrypt je u nás zadarmo a googlu stačí.

SEO: SEO je séria opatrení, na stránke, alebo mimo nej, ktorých úlohou je podvihnúť vašu stránku vo vyhľadávaní google. Samotné SEO je hotová veda, tí, ktorí ho chcú riešiť za neho platia odborníkom nemalé finančné čiastky, kvalitné SEO nie je jednorázovka, alebo je to proces, trvajúci roky. Základné on-page seo je na stránkach od nás súčasťou každého produktu.